CO LEPSZE CIEPŁO CZY LÓD?

CO LEPSZE CIEPŁO CZY LÓD?

CO LEPSZE CIEPŁO CZY LÓD? 1550 650 FitNow - studio treningów

Hot or not – najważniejsze fakty !!! W jednym z raportów, naukowcy przedstawili wyniki analizy 17 badań z udziałem łącznie prawie 400 osób. Ci którzy przetrwali w kąpieli lodowej przynajmniej 5 minut po wysiłku, zmniejszyli bolesność swoich mięśni o 20% w stosunku do tych, którzy po prostu odpoczywali. Nie pasuje ci wanna pełna lodu? Lodowe okłady spełniają dodatkową rolę, mogą zredukować przepływ krwi w mięśniach (oznaka zapalenia) o 50 procent już po 10 minutach stosowania.
Bolesność mięśni jest jak przeziębienie w świecie ćwiczeń: uciążliwe, lecz mamy z nim do czynienia w określonym czasie. I chociaż krioterapia (leczenie zimnem) może być czasem trochę agresywna, eksperci odkryli, że jest skutecznym sposobem, by zapobiec bolesności mięśni. (Ważne jest by pamiętać, że działa to jedynie na łagodzenie bólu, a nie wpływa na faktyczne tempo regeneracji mięśni.)
Przeciwnik Zimna – Ciepło nie działa już tak dobrze. Badania dowodzą, że zastosowanie ciepła na mięśnie po wysiłku nie pomoga skutecznie na bolesność mięśni. Czasami stosowanie okładów cieplnych redukuje ból w dolnej części pleców. Niestety pamiętajmy jednak, że nieprawidłowe zastosowanie ciepła może przedłużyć proces regeneracji po niektórych urazach sportowych.

Co robić ??? Dla niektórych, lód może przynieść szybką ulgę w bólu. Zimno ma udokumentowany znieczulający wpływ na ból i zwężanie naczyń krwionośnych, co pomaga ograniczyć obrzęk. Ciepło ma tak naprawdę zupełnie odwrotny skutek: zwiększa przepływ krwi, przez co może tylko zwiększyć stan zapalny. Natomiast stosowanie ciepła po ustąpieniu obrzęku pomaga w regeneracji i rozluźnieniu mięśni.
Krioterapia jednak również może być jak stąpanie po cienkim lodzie. Niektórzy eksperci ostrzegają, że badania na temat terapii zimnem również są ograniczone i nie najlepszej jakości. Typowe zalecenia sugerują, by ochładzać bolące mięśnie w cyklach po 10 min ochładzania i 10 min przerwy, by uniknąć ewentualnych zagrożeń. Zastosowanie lodu na więcej niż 20 minut jednorazowo może spowodować uszkodzenie tkanki mięśniowej, przyspieszone tętno, a nawet wstrząs termiczny.
Oczywiście istnieją inne kojące rozwiązania, które pomogą ci zadbać o mięśnie. Leki przeciwzapalne zmniejszą obrzęk (zdecydowanie najpierw skonsultuj się jednak z lekarzem). Poza tym rozciąganie, dobra dieta, odpowiednie nawodnienie, czy nawet masaż może załatwić sprawę i przyspieszyć regenerację.