Chcesz mieć płaski brzuch na dzisiejszą imprezę, ale dzięki zbyt dużej ilości napojów gazowanych lub tonie nachosów zapięcie zamka od spodni to prawdziwa walka? Wzdęcia nie tylko źle wyglądają, ale może również powodować dyskomfort fizyczny. Dobra wiadomość? Eksperci twierdzą, że wzdęcia to coś, czego można całkiem łatwo uniknąć.
Nie mówimy tutaj o dodatkowych kilogramach tkanki tłuszczowej na brzuchu. Mówimy o tymczasowym wzdęciu brzucha, które czasem męczy każdego. Jeśli wzdęcie brzucha nie jest spowodowane problemem medycznym, jak choroba wątroby lub serca, jedyną przyczyną są gazy w jelitach.
Mitem jest wzdęcie brzucha spowodowane nagromadzeniem płynów u zdrowych osób dorosłych, ponieważ brzuch nie jest miejscem, w którym płyny gromadzą się w pierwszej kolejności. Przykładem może być gromadzenie wody w okolicach stóp i kostek, gdy przebywamy w pozycji stojącej.
Więc co powoduje gromadzenie się gazów oraz psuje nasze dobre samopoczucie i wygląd? Oto odpowiedzi udzielone przez ekspertów plus porady dotyczące wysmuklenia brzucha.
1. Unikaj zaparć
Zbyt mała ilość błonnika, płynów i aktywności fizycznej może prowadzić do zaparcia, które z kolei powoduje wzdęcia.
By tego uniknąć, stosuj dietę bogatą w błonnik z pełnego ziarna, owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów i nasion. Dodatkowo, pamiętaj o dużej ilości płynów (6-8 szklanek dziennie) oraz o aktywności fizycznej przez co najmniej 30 minut, pięć razy w tygodniu.
Jeśli twoja dieta jest uboga w błonnik, stopniowo zwiększaj jego ilość i pamiętaj o dużej ilości płynów, by poprawić tolerancję na ten składnik pokarmowy.
2. Wyklucz alergię na pszenicę i nietolerancję laktozy
Alergie i nietolerancje pokarmowe mogą powodować powstawanie gazów i wzdęcia. Jednak trzeba je potwierdzić u lekarza. Wielu ludzi samodzielnie diagnozuje te problemy u siebie i niepotrzebnie wyklucza zdrowe przetwory mleczne oraz pełne ziarno ze swojej diety. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na alergię lub nietolerancję, koniecznie udaj się do lekarza na niezbędne badania.
Możesz uzyskać korzyści dzięki ograniczeniu spożycia podejrzanego produktu lub poprzez łączenie go z innymi pokarmami. W przypadku mleka pomóc powinno wybieranie serów dojrzewających oraz jogurtów, ponieważ zawierają one mniej laktozy.
3. Nie jedz za szybko.
Szybkie jedzenie i nieodpowiednie przeżuwanie jedzenia może powodować połykanie powietrza, co z kolei prowadzi do wzdęć.
Więc zwolnij i ciesz się swoim jedzeniem. Twoje posiłki powinny trwać przynajmniej 30 minut. Pamiętaj również, że trawienie rozpoczyna się w buzi. Możesz zmniejszyć wzdęcia, jeśli będziesz dokładnie przeżuwać swoje jedzenie.
Z jedzenia w wolniejszym tempie płyną także inne korzyści. Gdy dajesz sobie czas, by dokładnie przeżuć i posmakować swoje jedzenie, twoja przekąska lub posiłek stają się bardziej zadowalające. Badania wykazały, że jedzenie powoli sprawia, że zjadamy mniej.
You must belogged in to post a comment.