6 PROSTYCH RAD NA MASĘ MIĘŚNI DLA EKTOMORFIKÓW

6 PROSTYCH RAD NA MASĘ MIĘŚNI DLA EKTOMORFIKÓW

6 PROSTYCH RAD NA MASĘ MIĘŚNI DLA EKTOMORFIKÓW 280 394 admin

Pojęcia Somatotypów…
Somatotyp ektomorficzny jest jednym z trzech podstawowych somatotypów, pozostałe dwa to typ endomorficzny i mezomorficzny. Ektomorficy generalnie są chudzi (szczupli) i mają trudności z nabraniem masy mięśniowej (lub w ogóle ze zwiększeniem masy ciała). Endomorficy charakteryzują się sylwetką w kształcie gruszki i zyskują tłuszcz o wiele łatwiej niż pozostałe grupy. Wreszcie mezomorfik to somatotyp, który jest rodzajem kompromisu pomiędzy ektomorfikiem a endomorfikiem – naturalnie barczysty i muskularny, z tendencją do przybierania dobrej jakości masy (głównie mięśniowej) zazwyczaj z sumiennego treningu i poprawnej diety.

Terminy są z natury dosyć ogólne i nie służą do rozszyfrowania fizjologicznej tendencji poszczególnych ludzi. Należy również pamiętać, że rzadko zdarza się, by ktoś charakteryzował się wyłącznie jednym z somatotypów – przeważnie ludzie są w pewnym stopniu hybrydami dwóch rodzajów. Co więcej, nie można pomijać faktu, że na rodzaj budowy ciała mogą wpływać inne czynniki zewnętrzne (np. dieta, ćwiczenia, styl życia itp.). Zachowaj więc ostrożność zanim od razu przykleisz komuś etykietkę z danym somatotypem.

Strategie dla ektomorfików…
A teraz do rzeczy – pora poznać kilka strategii, które możecie zastosować, by ominąć naturalną skłonność organizmu do zachowania chudego ciała. Niektóre z nich mogą wydawać się oczywiste, lecz to wcale nie dyskredytuje ich względem innych. W życiu (a zwłaszcza na siłowi) sprawdza się zasada, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

1. Zwiększ ilość pokarmów wysokokalorycznych !!! Nie będziecie przybierać na masie jeśli nie przyjmiecie wystarczającej ilości składników odżywczych i kalorii. Łatwo zatem można się domyśleć, że by wypełnić swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie i jednocześnie uniknąć konieczności ciągłego jedzenia, należy spożywać pokarmy wysokokaloryczne.

Mogą to być: orzechy, masło, masło orzechowe, oliwa/dressingi, wołowina, wieprzowina, sery, śmietana, nabiał, jajka, musli, kokos, czekolada etc. Dzięki nim zyskacie dodatkowe 200-300 kalorii spożywając nawet niewielkie ilości.

2. Korzystajcie z kalorii w postaci płynnej !!! Nie bez powodu wszelkiego rodzaju odżywki i gainery dostępne są w formie płynnej. A dzieje się tak dlatego, że kalorie płynne są zdecydowanie mniej sycące niż takie same ilości kalorii w postaci stałej.

Nie sugerujemy zakupu całej zgrzewki coca-coli, natomiast jeśli nie jesteście w stanie uzyskać odpowiedniej ilości kalorii z pokarmów stałych, radzimy rozważyć dodanie extra kalorii z mleka, soków owocowych czy koktajli.