4.CZEGO JESZCZE NIE WIESZ O SILE?Dla pojedynczego, maksymalnego wysiłku, biorąc pod uwagę dokładność wykonania ruchu i ewentualne prawdopodobieństwo kontuzji, nie można być zbyt silnym. Jednak w odniesieniu do innych działań, zwłaszcza opartych częściowo również na wytrzymałości, istnieje możliwość bycia zbyt silnym do danej czynności.
Kilka lat temu pomagałem przyjacielowi w przeprowadzce, on zapakował wszystkie swoje rzeczy w pudła i załadował na ciężarówkę, po czym przyjechał do nowego mieszkania, gdzie ja wypakowałem wszystko z ciężarówki. Wykonaliśmy zasadniczo tę samą pracę (każdy z nas przeniósł taką samą ilość pudeł o tej samej wadze). Mój przyjaciel jest szczupły, lecz niezbyt silny. Można powiedzieć, że jestem od niego dwa razy silniejszy, w kategorii martwego ciągu. Po przeniesieniu 120 pudeł zacząłem się męczyć, a dokładniej moje prostowniki grzbietu zaczynały się męczyć. Jak to możliwe, skoro jestem dwukrotnie silniejszy niż on? Jak on mógł wykonać tę samą pracę bez większego problemu?
Każdy mięsień ma pewną ilośc jednostek motorycznych (nerw ruchowy i odpowiadające mu włókna mięśniowe). Każda jednostka motoryczna może wygenerować pewien poziom mocy. W skrócie „ja” jako osoba regularnie trenująca podczas podnoszenia ciężarów wyćwiczone mam, by skurczać większą ilośc jednostek motorycznych, często nawet większą niż to konieczne. Dodatkowo wykorzystuję także dużą ilość włókien szybkokurczliwych (Iib), które generują większe zmęczenie.
W efekcie mój przyjaciel, który prawdopodobnie nie wykorzystywał nawet połowy jednostek motorycznych swoich mięśni (z racji, że pudła były raczej lekkie), nie wykonał wysiłku większego niż to było konieczne. Moje mięśnie natomiast kurczyły się znacznie bardziej, by mieć pewność, że ciężar jest podniesiony, co doprowadziło do uczucia zmęczenia. Istotna kwestia to fakt, że można być zbyt silnym do niektórych zadań, zwłaszcza w stosunku do zadań o niskiej intensywności.
5.COŚ, CO JUŻ WIESZ O SILE… Zdrowie stawów jest bardzo ważne dla siły. Ciało ma mnóstwo receptorów i proprioceptorów w sobie, by wiedzieć co się z nim dzieje. Stabilność i integralność stawów jest bardzo ważna dla organizmu. Jeśli stawy bolą, ciało samo dezaktywuje mięśnie antagonistyczne, które poruszają stawem, by go nie uszkodzić. Nie można ćwiczyć ignorując ból stawów – ból to oznaka, że dzieje się coś złego.
Jaka jest więc zależność pomiędzy zdrowiem stawów a siłą? Najprostsza z możliwych. Ignorując ból stawów doprowadzisz do zmniejszenia efektywności treningów, a po drugie możesz spowodować kontuzje, które zatrzymają twój rozwój na jakiś czas.
6.COŚ, O CZYM CZYTAŁEŚ NA TEMAT SIŁY, ALE NIGDY NIE BRAŁEŚ SOBIE DO SERCA… Masa ciała ma ogromny wpływ na siłę. Niektóre ćwiczenia są bardziej intensywne przez masę ciała niż inne, takie jak wyciskanie na ławce, wyciskanie w pionie czy przysiady. Nie chodzi tylko o to ile ważą twoje mięśnie, lecz o ogólną masę ciała. Wiąże się to ściśle z punktem 5. Jednym ze sposobów na zwiększenie stabilności stawu jest przybranie masy. Gdy przybierasz na wadze (5kg to już wystarczająco by zauważyć różnicę), tkanki otaczające twoje stawy (nawet tkanka tłuszczowa) chronią je w podobny sposób co popularne opaski. To zwiększa ich stabilizację, co może wpłynąć na zwiększenie siły dzięki bardziej efektywnemu treningowi.
Nie twierdzę, że powinieneś przytyć 30kg, by zwiększyć swój CM w wyciskaniu na ławce o 5kg, lecz jeśli jesteś na etapie zastoju zarówno z siłą jak i masą ciała, przybranie kilku kilogramów mogłoby wyrwać cię z niego i pomóc w dalszym rozwoju. Jeśli nie jesteś przekonany co do tego, przyjrzyj się jak wyglądają liderzy kulturystyki i strongman na co dzień. Żaden z nich nie jest szczupły i docięty jak przed wyjściem na scenę, wszyscy przybierają dodatkową masę zwiekszając w ten sposób stabilizację swoich stawów.
You must belogged in to post a comment.