1. Nawadniaj się przez cały dzień
Robienie przerw na picie wody w trakcie jogi może zaburzyć twoją płynność a nadmiar może przeszkodzić podczas wykonywania asan, przechodząc z góry do dołu, lub wykonując skręty tułowia, więc pamiętaj o dobrym nawodnieniu zanim przyjdziesz na zajęcia. Skup się na piciu wody przez cały dzień – różnica cię zachwyci.
2. Przyjdź wcześniej
Wbieganie do studia jogi, z niespokojnym umysłem i kompletnym brakiem czasu na przygotowanie się do praktyki zwiastuje kiepski początek. Daj sobie 10 minut więcej, niż myślisz, że potrzebujesz, dzięki czemu będziesz mieć czas, by ze spokojem przebrać się w strój do ćwiczeń, znaleźć ulubione miejsce na rozwinięcie maty, a nawet na sączenie herbaty!
3. Odpowiedni strój
Nie ma nic gorszego od ciągłego podciągania spodni albo upewniania się przez całe zajęcia, że twój biust pozostaje zakryty. To nie jest coś, na czym powinien koncentrować się twój mózg podczas psa z głową w dół. Zakładaj ubrania, które są dopasowane i wygodne, by cię nie rozpraszały.
4. Weź pomoce
Zaawansowani jogini zwykle stronią od pomocy, ale nie ma żadnego wstydu w trzymaniu ich obok maty! Przygotuj sobie bloczek, pasek do jogi oraz koc, zanim rozwiniesz swoją matę. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.
5. Niczego nie oczekuj
Nawet jeśli to jest jedyna rada z tej listy, którą zastosujesz, nauczysz się wiele. Czasem bez problemu będziesz utrzymywać równowagę na rękach, ale mogą zdarzyć się dni, kiedy wszystko będzie dla ciebie trudniejsze. Nasze ciała nieustannie ewoluują i wszystko, poczynając od stanu naszego umysłu, a na ostatnim treningu kończąc, może wpływać na naszą praktykę. Nie oczekuj, że coś będzie wyglądać w dany sposób lub wywoływać konkretne odczucia.
6. Oddychaj głęboko
Opanowanie oddechu do perfekcji może trwać latami. Zawsze, gdy pozycja wydaje się trudna albo czujesz, że w twój umysł zaczyna się wkradać samokrytyka, oddychaj głęboko, wdychając i wydychając powietrze nosem. Ten styl oddechu pomoże ci pozbyć się napięcia i negatywnych emocji, dzięki czemu będziesz kontynuować zajęcia ze spokojną i zrównoważoną perspektywą.
7. Słuchaj instruktora
Oczywiście instruktor ma za zadanie powiedzieć ci, jaka pozycja będzie następna, ale nie wyłączaj się, gdy tylko przejdziesz do tej pozycji! Te subtelne komentarze lub sugestie przez nich oferowane są naprawdę wartościowe. Jedna taka wskazówka może pomóc ci odnaleźć zupełnie nowe podejście do pozycji, która wydawała się zbyt trudna lub zbyt łatwa.
8. Więcej się uśmiechaj
Tak, ta wskazówka jest oklepana, ale działa! Gdy poruszasz się z płynnością, twoje mięśnie są rozgrzane, a oddech zgrany z ruchami, bądź wdzięczna i zacznij się uśmiechać. Nie trzeba przyklejać sobie sztucznego uśmiechu na twarzy na całą godzinę, ale jest mnóstwo okazji, by przestać podchodzić do siebie tak poważnie podczas praktyki. Uśmiechaj się szczerze – przecież dbasz o swoje ciało i umysł już przez samą obecność na zajęciach!
9. Wypróbuj coś nowego
Jeśli zwykle pomijasz jakąś pozycję lub uważasz, że nie jesteś na nią gotowa, wypróbuj ją podczas następnych zajęć. Jedynym sposobem na opanowanie wymagających asan jest zmierzenie się ze strachem i wykonanie pozycji. Być może nie będziesz mistrzem od razu, ale najważniejsza jest podróż, prawda?
10. Zostań w Savasanie
Nie wstawaj ani nie odpływaj podczas Savasany! Wyrzuć listę rzeczy do zrobienia i plany obiadowe ze swojej głowy. Obiecuję, że nadal tam będą po zajęciach. Te kilka ostatnich minut relaksu się opłaca, ponieważ jest to czas tylko dla ciebie.