PORADY DO BIEGANIA DLA KOBIET

PORADY DO BIEGANIA DLA KOBIET

PORADY DO BIEGANIA DLA KOBIET 300 452 FitNow - treningi personalne

Na siłownię
Trening siłowy może sprawić, że staniesz się lepszą biegaczką. Norweskie badania wykazały, że trening oporowy wykonywany trzy razy w tygodniu przez osiem tygodni z rzędu, znacznie poprawia wydajność i wytrzymałość biegową u dobrze wytrenowanych biegaczy dystansowych.

Walka z biegiem pod górę

Chcesz zdobywać wzgórza? By ścigać się pod górę, biegaj krótkimi krokami odpychając się ze śródstopia i energicznie angażując ręce. Następnie rozluźnij ramiona i użyj dłuższego kroku, by zejść na dół ze wzgórza.

Gotowi, do startu, plum!
Trochę wody może zrobić z ciebie lepszą biegaczkę. Pływanie zwiększa siłę górnych partii ciała, dzięki czemu biegi są bardziej wydajne, a podwodny jogging symuluje zwykły bieg, lecz bez impaktu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko kontuzji.

Postawa i krok
Dbaj o postawę podczas biegu. Nadmierne pochylanie się do przodu i zbyt długi krok bardzo wyczerpie twoją energię. Zamiast tego staraj się, by twoja pozycja była zbliżona do pionowej i lekko pochylona w przód. To powinna być długość twojego kroku.

Słuchaj swojego ciała
Słuchaj swojego ciała! Jeśli czujesz się kiepsko lub jeśli twoje ciało jest obolałe i wymaga odpoczynku, zrób sobie wolny dzień i poświęć go na regenerację. Tylko ty jesteś w stanie określić czy ból, który odczuwasz pochodzi z dobrego treningu czy raczej oznacza, że powinnaś przystopować.

Burza piaskowa
Tak, to dobry powód, by zarezerwować sobie wakacje w hotelu na plaży – bieganie na piasku może poprawić szybkość i efektywność mięśni. Badania potwierdzają, że bieganie po piasku wymaga 1,6 razy więcej energii niż bieganie po betonie, co oznacza, że twoje ciało musi pracować ciężej, by uporać się z miękką powierzchnią pod stopami. Dzięki bieganiu po piasku, odczujesz znaczną różnicę w szybkości i sile biegu, gdy wrócisz na twardy grunt!

Nawodnienie
Nawodnienie jest kluczem dla biegaczy, ale zwykła woda jest dobra tylko przy krótkich biegach. Zastosuj napoje sportowe jeśli biegasz dłużej niż godzinę, by wspomóc transport glukozy do mięśni i zwalczyć zmęczenie.