INTERWAŁY + TRENING OPOROWY = SUKCES TRENINGOWY…

INTERWAŁY + TRENING OPOROWY = SUKCES TRENINGOWY…

INTERWAŁY + TRENING OPOROWY = SUKCES TRENINGOWY… 305 450 admin

Część 1: Trening interwałowy Badania pokazują, że trening z większą intensywnością, jak trening interwałowy, może dawać takie same wyniki w znacznie krótszym czasie niż tradycyjnie dłuższe sesje kardio. Wiele badań dowodzi efektywności bardzo intensywnego treningu, który zwiększa metabolizm nawet do 24 godzin po treningu.
W przypadku treningu o mniejszej intensywności (kardio w spokojnym tempie) metabolizm wraca do normy krótko po zakończeniu sesji ćwiczeń. (Teraz wiadomo już, że prędkość z jaką spalasz tłuszcz zależy również od tego ile kalorii spalisz po treningu niż od tego ile kalorii spalisz podczas trwania sesji treningowej).
Dowiedziono, że dwa tygodnie treningu interwałowego wykonywanego co drugi dzień, zwiększa metabolizm u kobiet o 36%. Krótkoterminowy, intensywny trening interwałowy jest bardzo efektywny, szczególnie w zmniejszaniu stosunku beztłuszczowej masy ciała do tłuszczu bez narażania wielkości mięśni…
Czym jest trening interwałowy?
Trening interwałowy charakteryzuje się krótkimi okresami intensywnej szybkości/wysiłku podczas sesji kardio, po których następuje dłuższy czas na odpoczynek, kiedy wracamy do normalnego tempa.
Przykładowo; jeśli zwykle biegasz z prędkością 8,0 na bieżni przez 40 minut, by wprowadzić interwały do sesji, możesz stosować tempo 1:3 gdzie 1 biegniesz (lub jedziesz) w strefie anaerobowej, a 3 z powrotem w strefie aerobowej. Przekładając to na prosty język – gdy już się rozgrzejesz, biegniesz szybko przez 60 sekund (z większą prędkością niż twoje normalne 8,0), następnie redukujesz prędkość ponownie do 8,0 (albo na trochę mniejszą) na 3 minuty, w zależności od twojej kondycji. Ilość cykli także dostrajasz do twojej wydolności. Na początku możesz zacząć od 4-6 cykli.