Ciąża może być cudowna, ale też przytłaczająca. Kobiety przyzwyczajone są do życia w konkretny sposób i nagle zaczynają kwestionować to, co robią. Niestety fitness często zostaje odrzucony w pierwszej kolejności, co jest dużym błędem. Ćwiczenia w trakcie ciąży mają ogromne zalety dla przyszłej mamy, a w wielu przypadkach skracają czas porodu, mogą sprawić, że jest on łatwiejszy, a kobieta szybciej wraca do swojej dawnej figury.
Ciąża nie oznacza, że musisz przestać ćwiczyć. Nie oznacza też, że musisz być ciągle zmęczona. Planując rutynę regularnych ćwiczeń i jedząc różnorodne, pełnowartościowe produkty, możesz zachować sprawność fizyczną i zdrowie podczas tego niezwykle wymagającego dla twojego ciała czasu.
Właśnie tak postępowałam podczas ciąży i ty też możesz. Oto kilka podstawowych wskazówek, które warto zastosować jeśli trenujesz w ciąży:
1 Stosuj się do zaleceń lekarza
Jeśli chodzi o ćwiczenie w ciąży, pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to konsultacja lekarska. Twój lekarz ma najwięcej informacji na temat twojego stanu zdrowia i możliwego ryzyka. Stosuj się do jego zaleceń. Zawodowy albo wykwalifikowany trener personalny z doświadczeniem w pracy z ciężarnymi kobietami będzie również wspaniałym wsparciem w tym czasie. Im więcej znających się na rzeczy ludzi będzie ci pomagać, tym lepiej.
2 Zostań w strefie bezpieczeństwa
Jeśli ćwiczyłaś regularnie przed zajściem w ciążę, istnieje szansa, że będziesz mogła nadal to robić, chyba, że taka aktywność została zakwalifikowana jako „bardzo ryzykowna”.
Jeśli zwykle nie ćwiczysz, będzie to wspaniała okazja, żeby zacząć, a twoje dziecko na pewno ci za to podziękuje. Ale bierz pod uwagę zmiany jakie zachodzą w twoim ciele.
Na przykład, twoje ciało podczas ciąży produkuje hormon zwany relaksyną. Zmiękcza ona stawy i ścięgna, by ułatwić poród, więc zaleca się delikatne rozciąganie po każdym treningu. Jednak nadmiernie ruchome stawy mogą powodować stałe urazy.
Całkiem nowy człowiek rozwija się w twoim ciele. Ten człowiek potrzebuje więcej energii i tlenu, więc zwracaj szczególną uwagę na zadyszkę i inne oznaki przepracowania.
Jeśli pracujesz we właściwym tempie, powinnaś być w stanie przeprowadzić zwykłą rozmowę podczas ćwiczenia (test rozmowy). Ale żeby być bardziej dokładaną, naucz się mierzyć własny puls, by wiedzieć w jaki sposób ciało reaguje na ćwiczenia. Jeśli podczas ćwiczeń poczujesz się zmęczona, słaba, będziesz odczuwać zawroty głowy, zamroczenie lub zrobi ci się duszno, przestań ćwiczyć i ochłoń.
You must belogged in to post a comment.