Skuteczność metod treningowych…
Problem polega na tym, że praktycznie każda metoda treningowa jest skuteczna (jeśli stosujesz ją z odpowiednią intensywnością) przez co najmniej kilka tygodni zanim twoje ciało się do niej przystosuje. Ten system treningowy jest brutalnie trudny, ale to również bardzo skuteczny sposób na szybkie przypakowanie masy mięśniowej!
W kręgach trenerów siłowych ta metoda nazywana jest „metodą 10 serii”. O ile mi wiadomo ten system treningowy powstał w Niemczech w połowie lat 70′ i został rozpowszechniony przez Rolfa Fesera, który wówczas był trenerem narodowej drużyny sztangistów. Podobny protokół był promowany przez Vince’a Gironda w USA, ale niezależnie od tego, kto go wynalazł, on naprawdę działa.
Metoda 10 serii…
Metoda 10 serii stosowana była poza sezonem, by pomóc sztangistom w zbudowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Była tak skuteczna, że sztangiści rutynowo przenosili się wzwyż o pełną klasę wagową w ciągu 12 tygodni.
Trening natężeniowy był podstawą programu kanadyjskiego sztangisty Jacquesa Demersa, srebrnego medalisty na Olimpiadzie w Los Angeles, którego trenerem był Pierre Roy. Jacques był znany w kręgach osób podnoszących ciężary ze swoich masywnych ud i to właśnie tej metodzie zawdzięczał osiągnięcie takiego spektakularnego przyrostu mięśni. Tę samą metodę stosowała Bev Francis zaczynając swoją karierę w kulturystyce, by zyskać większe mięśnie.
W jaki sposób to działa?
Program treningu natężeniowego działa, ponieważ skupia się na grupie jednostek motorycznych, zmuszając je do wykonywania pracy o dużym natężeniu, a dokładniej podczas 10 serii pojedynczego ćwiczenia. Ciało przystosowuje się do nadzwyczajnego obciążenia, powodując rozrost odpowiednich włókien. Mówienie, że ten program szybko dodaje masy mięśniowej jest prawdopodobnie niedomówieniem. Zyskanie 5 kg masy lub więcej w sześć tygodni nie jest tutaj czymś niezwykłym, nawet u niedoświadczonych sztangistów.
Cele i wskazówki;
Celem tego treningu jest ukończenie 10 serii składających się z 10 powtórzeń oraz przy użyciu tego samego obciążenia podczas każdego ćwiczenia. Powinieneś rozpocząć od obciążenia, które byłbyś w stanie podnieść 20 razy do zmęczenia mięśni, gdybyś musiał. Dla większości ludzi, w większości ćwiczeń będzie to 60 procent obciążenia 1 CM (Ciężar Maksymalny). Dlatego gdybyś mógł wycisnąć na ławce 150 kilogramów w jednym powtórzeniu, do tego ćwiczenia zastosował byś obciążenie 90 kilogramów (150 x 0.6).
You must belogged in to post a comment.