SERIE, POWTÓRZENIA, OBCIĄŻENIE…

SERIE, POWTÓRZENIA, OBCIĄŻENIE…

SERIE, POWTÓRZENIA, OBCIĄŻENIE… 1550 651 FitNow - studio treningów

„Ile powtórzeń/serii powinienem wykonywać?”

To dwa najczęściej zadawane pytania, które słyszę od ludzi podczas mojej pracy jako trener personalny. Dla niektórych, są to jedyne pytania, wydaje im się, że jeśli poznają na nie odpowiedź, to już wszystko będzie się układać dalej.
To tylko częściowa prawda. Liczba powtórzeń/serii i ilość obciążenia to na pewno są kluczowe elementy, które wpłyną na różnicę pomiędzy sukcesem, a frustracją. Oczywiście jest więcej elementów potrzebnych do dobrego treningu, takich jak dobór odpowiednich ćwiczeń, właściwa forma ich wykonywania, włączenie Kardio do treningu, a także odpowiednie nawyki żywieniowe.
Jednak niezależnie od tego ile pytań zostanie zadane, na żadne nie ma uniwersalnej odpowiedzi, bo każdy człowiek jest indywidualną, odmienną od reszty jednostką.
Pierwszą rzeczą do rozważenia jest Twój cel. Mężczyźni i kobiety zwykle mają różne cele. Najpopularniejszym celem mężczyzn jest zbudowanie masy mięśni i siły, kobiety zwykle chcą budować mięśnie, lecz nie za dużo. (Zajmiemy się też innymi scenariuszami.)
Drugą rzeczą do ustalenia jest to, jak twój organizm reaguje na ćwiczenia. To często zaniedbywany, a bardzo istotny czynnik w łączeniu idealnego programu treningowego. Jeśli Twoim celem jest zdobycie masy mięśniowej, ale masz z tym trudności, Twój program będzie różnił się od programu osoby, która łatwo rozwija mięśnie. Podobnie, jeśli chcesz wyrzeźbić mięśnie, ale masz tendencję do zwiększania ich gdy podnosisz ciężary, Twój program będzie różnił się od programu osoby, która nie ma takiej tendencji nabierania masy.
Biorąc pod uwagę Twój cel i to, jak Twój organizm reaguje na ćwiczenia, możesz zmodyfikować ilość powtórzeń/serii oraz obciążenie/intensywność, aby osiągnąć pożądane wyniki.

Obciążenie;

Poziom siły jest subiektywny. Obciążenie, które wydaje się ciężkie dla jednej osoby, może być lekkim dla drugiej, zwłaszcza biorąc pod uwagę różne poziomy zaawansowania fitnessowego. Również w miarę jak ćwiczysz i stajesz się silniejszy, ciężar, który niegdyś był wyzwaniem, staje się łatwy do uniesienia. Najłatwiej zatem określić ilość obciążenia do wykonywania ćwiczeń poprzez podzielenie go na pięć poziomów:

– Lekki
– Umiarkowanie lekki
– Umiarkowany
– Umiarkowanie ciężki
– Ciężki