Silne barki… Oprócz korzyści estetycznych, silne barki dodają mocy przy wykonywaniu ćwiczeń kulturystycznych, typu martwy ciąg, wyciskanie na ławce, czy innych ćwiczeń górnych partii ciała. Sportowcy z dużymi, rozwiniętymi barkami często mają przewagę nad rywalami zarówno w zakresie wydajności, jak i odporności na kontuzje. Ponieważ urazy barków często związane są z uszkodzeniem pierścienia rotatorów, trening barków przez ukierunkowany program znacząco zmniejsza te obrażenia.
Anatomia barku w skrócie…Zanim będziesz mógł prawidłowo wyćwiczyć silne barki, najpierw musisz zrozumieć ich podstawową strukturę. Znając anatomię barku, będziesz mógł ćwiczyć mięśnie specyficznymi ćwiczeniami, które utrzymają je w formie i równowadze.
Ponadto, ramię posiada system małych mięśni wokół stawu barkowego, które stosunkowo łatwo mogą ulec przeciążeniu i doznać urazu. Ponieważ ramię zapewnia niesamowicie duży zakres ruchu, ważne jest by wiedzieć jak się porusza i znać mięśnie, które są za to odpowiedzialne, by zredukować możliwość doznania kontuzji barku podczas treningu.
Mięsień naramienny pokrywa zewnętrzną powierzchnię stawu barkowego i składa się z trzech oddzielnych warstw:
1. Część przednia – obojczykowa – znajduje się z przodu ramienia i jest odpowiedzialna za rotację ramienia do wewnątrz oraz przywodzi ramię do przodu. Część obojczykowa jest często nadmiernie rozwinięta, ponieważ jest zaangażowana w większość ćwiczeń ramion i klatki piersiowej. Jeśli nie rozwijasz odpowiednio pozostałych części mięśni naramiennych, mogą wystąpić problemy z postawą i równowagą mięśniową.
2. Część środkowa – barkowa – znajduje się w najbardziej zewnętrznej części barku. Jej funkcją jest odwodzenie ramion na boki. Poprzez rozwijanie tej części mięśni naramiennych, np. wykonując boczne wznosy ramion z hantlami, czy gumami ( gumy LoopTraining), zaokrąglisz barki i zwiększysz ich szerokość, dzięki czemu Twoja figura będzie coraz bliższa upragnionego V.
3. Część tylna – grzbietowa – odpowiada za rotację ramienia w tył i odwodzenie w tył. Znajduje się w tylnej części barku i może być wzmocniony przez takie ćwiczenia jak podciąganie na drążku, przeciwne rozpiętki, wiosła lub inne ćwiczenia pleców.
You must belogged in to post a comment.