ZARZĄDZAJ GŁODEM…

ZARZĄDZAJ GŁODEM…

ZARZĄDZAJ GŁODEM… 300 442 FitNow - treningi personalne

Hormonem zarządzającym zasobami energetycznymi organizmu jest wytwarzana przez tkankę tłuszczową leptyna. Mówiąc krótko – im więcej tkanki tłuszczowej, tym więcej wytwarzanej leptyny, która informuje mózg o ilości rezerwowych zasobów energii. Jeżeli jest jej dużo, oznacza to że mózg powinien wyłączyć uczucie głodu i spalać tłuszcz. Niestety nadmiar leptyny powoduje wytworzenie oporności, podobne jak w przypadku insuliny. Dlatego wiele osób z nadwagą nadal je, ponieważ organizm nie „słyszy” sygnałów, dających znak do wyłączenia uczucia głodu.

Wpływ leptyny na owulację…Leptyna zarządza również procesem reprodukcji, wpływając na mózg w tym zakresie. Posiadanie dzieci przy niskich zasobach energetycznych nie ma sensu dla organizmu, dlatego kobiety bardzo szczupłe z niską zawartością tkanki tłuszczowej (np. startujące w maratonach) okresowo przestają przechodzić owulację. Przyjęcie leptyny przywraca jajeczkowanie i umożliwia zajście w ciąże.

Metoda na długowieczność? Od wielu lat wiemy, że jedną z niezawodnych metod przedłużania życia jest ograniczenie kalorii w diecie, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Utrzymując cały czas komórki w trybie metabolizmu i regeneracji, zamiast tworzenia wciąż kolejnych generacji nowych – przedłużamy sobie życie, także przez produkcję wewnętrznych antyoksydantów.

Leptyna, a insulina… Zależność od siebie insuliny oraz leptyny wynika z faktu , że tkanka tłuszczowa tworzy się pod wpływem wysokiego poziomu insuliny. Organizm mając nadmiar energii z glukozy, decyduje się przechować ją w formie tluszczu. Długotrwałe spożywanie pokarmów o wysokim IG- ineksie glikemicznym, powoduje częste wyrzuty insuliny oraz tworzenie tkanki tluszczowej i w efekcie tego mózg przestaje odbierać sygnały leptyny ze względu na jej nadmiar oraz nie wyłącza uczucia głodu. Ze względu na brak spalania tłuszczu i skoki cukru we krwi – mózg wywołuje chęć na jedzenie, ponieważ zapasy glikogenu wyczerpują się dość szybko. Jednocześnie nie dysponuje on danymi na temat rezerwy energetycznej.
Jesteśmy ofiarami własnych wynalazków – oczyszczonych węglowodanów: cukru i białej mąki. Żaden inny pokarm nie podnosi w podobnym stopniu poziom cukru we krwi. Nawet bogate w węglowodany zboża, w swojej naturalnej formie występują razem z błonnikiem, który opóźnia uwalnianie cukru. Także słodkie owoce zawierające fruktozę mają IG 20 co jest wartością niską.

Wydzielanie leptyny… Stężenie leptyny we krwi podlega rytmowi okołodobowemu. Najniższe występuje między przedpołudniem i północą, najwyższe zaś między północą, a wczesnymi godzinami rannymi. Dobowy rytm wydzielania nie występuje w przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego. Na stężenie leptyny w ciągu dnia ma wpływ rodzaj i częstotliwość spożywanego pokarmu. Posiłek bogaty w węglowodany powoduje wyższe stężenie leptyny niż izokaloryczny posiłek o dużej zawartosci tłuszczu. Natomiast jednorazowe spożycie dużej ilości pokarmu powoduje spadek jej stężenia we krwi. Stężenie tego hormonu u osób odżywiających się regularnie jest o 45% wyższe niż u jedzących jeden obfity posiłek dziennie i jest to bodziec wpływający na wzrost apetytu – prowadzacy w kosekwencji do otyłości.

Podsumowanie; Warto przemyśleć swój plan żywieniowy. Regularne posiłki to podstawa do zachowania optymalnej sylwetki i zdrowia. Jeśli potrzebujesz konsultacji dietetycznej lub rozpisanej diety zapraszamy do Centrum Treningowego i Poradni Dietetycznej Fitnow  w Krakowie