5 ZDROWYCH OLEJÓW SPOŻYWCZYCH …

5 ZDROWYCH OLEJÓW SPOŻYWCZYCH …

5 ZDROWYCH OLEJÓW SPOŻYWCZYCH … 1550 650 FitNow - treningi personalne

Lecz jeśli twoje spożycie olejów ogranicza się tylko do oliwy z oliwek w sałatkach i oleju roślinnego do smażenia, wiele tracisz. Istnieją inne nasiona i owoce, które mogą dodać szereg kuszących zapachów i nowych smaków do twojego menu. Używając ich możesz w pełni wykorzystać możliwości kuchni bez konieczności nadwyrężania twoich możliwości dietetycznych.
Niezależnie od diety, w trakcie gotowania olej jest przydatny, a nawet wręcz konieczny.
Kilka alternatyw, które polecamy…


1. Olej kokosowy; Jeśli urodziłeś się w 1990 roku lub wcześniej, możesz mieć problemy z pogodzeniem się z myślą, że olej kokosowy ma swoje miejsce w zdrowej diecie. Wraz z olejem sojowym, został w tamtych czasach bowiem zdefiniowany jako „zły tłuszcz”. A przecież mówimy o tłuszczu trans!
Okej, to było kiedyś – a konkretniej był to tylko częściowo utwardzony olej kokosowy. Proces uwodornienia pozbawił go wszystkich dobrych cech, w tym niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy. W przeciwieństwie do tamtego, obecnie dostępny jest nieprzetworzony olej kokosowy sprzedawany w formie bardziej stałej w małych słoiczkach w sklepach ze zdrową żywnością. Jest przepyszny i ma mnóstwo dobrego do zaoferowania, przede wszystkim dla wegetarian i wegan. Jedną z jego zalet jest zawartość kwasu laurynowego, o średniej długości łańcucha kwasu tłuszczowego, który jest spalany przez ludzki organizm zdecydowanie skuteczniej niż prawie każdy inny tłuszcz. To sprawia, że daje on mnóstwo energii. Co więcej, witamina K i E w oleju kokosowym wspomaga zdrowie skóry i włosów.
Ale jak mam jeść taką  „papkę”? Cóż, tutaj robi się zabawnie. Olej kokosowy jest jednym z najlepszych substytutów masła. Topi się jak masło na gorących tostach lub naleśnikach i ma wyjątkowo orzechowo-śmietankowy smak, który dla wielu osób jest pyszniejszy niż zwykłe masło. Równie dobrze sprawdza się w czasie smażenia lub pieczenia, dlatego często można go spotkać w dietetycznych przepisach.


2. Olej z orzechów włoskich; Olej z orzechów włoskich to jedna z najbardziej tajemniczych odmian na świecie – gdy wiesz jak go używać. Spróbuj na nim smażyć, a się rozczarujesz. Ale dodaj go do sosu do sałatek, do chleba bananowego lub domowej roboty frytek, a każdy będzie cię prosił o przepis.
Jeśli chodzi o wartości dla zdrowia, olej z orzechów jest bogaty w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, a także ma stosunkowo niską zawartość tłuszczów nasyconych. Już jedna łyżka oleju orzechowego ma tak dużo kwasów omega jak filet łososia, co czyni go doskonałym ich źródłem, jeśli jesteś wegetarianinem lub nie lubisz ryb. W przeciwieństwie do większości olejów, orzechy włoskie są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, a nie tylko omega-6. Jedyną wadą oleju z orzechów włoskich jest fakt, że nie jest zbyt łaskawy dla twojego portfela.