TRENING SIŁOWY – KOLARSTWO GÓRSKIE

TRENING SIŁOWY – KOLARSTWO GÓRSKIE

TRENING SIŁOWY – KOLARSTWO GÓRSKIE 300 450 FitNow - treningi personalne

Rodzaje kolarstwa górskiego Ogólnie, kolarstwo górskie jest podzielone na dwie podstawowe kategorie: Cross-country i Downhill.

Cross-country Najbardziej typowy rodzaj kolarstwa górskiego. Zwykle wiąże się z jazdą po zróżnicowanym terenie od punktu do punktu, lub po określonej trasie zapętlonej. Ramy czasowe dla konkurencji mogą wahać się od 30 minut (początkujący) do ponad 3 godzin (ekspert, zaawansowany, średnio-zaawansowany).

Downhill (kolarstwo ekstremalne)Skupia się wyłącznie na zjazdach. Podczas gdy cross-country może trwać nawet kilka godzin, jazda downhill trwa zazwyczaj 5-10 minut. 30-45 minutowe trasy uważane są za prawdziwy luksus. Trasy zazwyczaj podzielone są na kategorie, ze względu na długości, a także wymagania techniczne. Zazwyczaj trasa dla początkujących obejmuje szerokie zbocza i trochę ścieżek z łatwymi do pokonania przeszkodami.

Zaawansowane trasy są o wiele trudniejsze i przebiegać mogą przez lasy, skały itp., a nachylenie sięga czasem nawet 45 stopni po nierównym, skalistym lub usianym korzeniami podłożu, co znacznie utrudnia rozwinięcie pełnej prędkości. Ścieżki oznacza się przeważnie podobnie jak szlaki narciarskie (kolor niebieski=średnio trudna, kolor czarny=trudna).

Na potrzeby tego artykułu muszę rozróżnić kolarzy górskich rekreacyjnych, od zawodowych. Rekreacyjny zawodnik klasyfikuje się jako rowerzysta, który jeździ 1-3 razy w tygodniu z umiarkowaną intensywnością i bez celu sięgającego poziomu zawodowego. Natomiast rowerzysta zawodowy klasyfikowany jest jako jednostka realizująca harmonogram wyścigów oraz dążąca do maksymalizacji rozwoju fizjologicznego w celu wyniesienia swojego ciała na poziom wyższy niż przeciętny zawodowy. Teraz, gdy mamy to już poukładane, rzućmy okiem na kilka sugestii treningowych dla rowerzystów górskich na wszystkich poziomach zaawansowania.