PODSTAWOWE ZASADY ĆWICZEŃ SIŁOWYCH DLA ROWERZYSTÓW GÓRSKICH

PODSTAWOWE ZASADY ĆWICZEŃ SIŁOWYCH DLA ROWERZYSTÓW GÓRSKICH

PODSTAWOWE ZASADY ĆWICZEŃ SIŁOWYCH DLA ROWERZYSTÓW GÓRSKICH 1550 650 FitNow - treningi personalne

1. Trenuj we wszystkich trzech płaszczyznach ruchu człowieka:

  • poprzecznej (A)
  • czołowej (B)
  • strzałkowej (C)

Kolarstwo górskie jest wielopłaszczyznowe. Nawet jeśli kierujesz wysiłek w celu ruchu w płaszczyźnie strzałkowej, zawsze stabilizujesz ciało w dwóch pozostałych. Tak więc, wybieraj ćwiczenia, które zmuszają cię do skłonów, skrętów i stabilizacji bocznej.

2. Korzystaj z ćwiczeń złożonych angażujących jak najwięcej partii mięśniowych. W celu wykonania skoku, lub wjechania pod strome zbocze, używane jest całe ciało. Używasz nóg oraz bioder do napędzania, górnej części pleców do sterowania i przedramion do manipulacji kierownicą. Nie izoluj jednej grupy mięśni podczas treningu. To nie jest kulturystyka – to szkolenie sportowe!

3. Ćwicz z nierównymi obciążeniami. Czy to reguła, że podczas ćwiczeń na siłowni zawsze musisz obciążać obie ręce jednakowo? Żaden zawodowy kolarz górski nie trenuje w ten sposób. Zamiast tego, łapią 20kg hantlę w jedną rękę i 30kg w drugą, a następnie wykonują wykroki, starając się utrzymać prostą pozycję ciała i prosty kręgosłup. To naprawdę świetna zabawa, a możliwości różnorodnych treningów niesamowite. Czy nie jest to bardziej spójne z wymaganiami, jakie stawia na nas strome, nierówne zbocze?

4. Zintegruj tułów – spójrz prawdzie w oczy – brzuszki to za mało. Zostaw te ćwiczenia izolacyjne dla tych, którzy chcą po tylko dobrze wyglądać. Kopanie rowu zmusiłoby cię do aktywowania całego brzucha, podobnie jak operowanie młotem pneumatycznym. Jeśli nie trzymasz środkowej części brzucha spiętej, możesz mieć problemy absorbując uderzenia i wibracje młota, identycznie dzieje się na trasie, gdy jedziesz z góry na 20kg rowerze z prędkością 50km/h.

 Podsumowanie Niektórzy „liderzy” w sporcie i kulturystyce, wszystkich sportowców uprawiających swą dyscyplinę na rowerze wsadzają do jednego worka, do jednej kategorii fizjologicznej. A przecież rowerzyści górscy i drogowi, różnią się od siebie fizycznie i mentalnie tak, jak maratończycy od sprinterów. Ważne jest, by pamiętać, że choć badania naukowe w temacie kolarstwa górskiego są bardzo nieliczne, sposoby treningu są często takie same. Jednak, kolarstwo górskie wymaga większego względnego i bezwzględnego poziomu wytrzymałości. Rowery są cięższe i grawitacja odgrywa większą rolę, więc zawodnicy muszą być w stanie je stabilizować, jednocześnie zwiększając moc.

Także jeśli nie mieszkasz w gospodarstwie wiejskim, lub nie posiadasz młota pneumatycznego, nadal możesz czerpać korzyści z tej metody treningu, po prosty wykonując program, który skupia się na 4 zasadach treningowych, wypisanych powyżej. Nie jest nawet konieczne by być klientem centrum fitnessowego, jeśli dysponujesz następującym sprzętem: piłka stabilna, intensywne gumy treningowe, 2 zestawy hantli lub kettlebells i trochę wolnej przestrzeni.