ROZLUŹNIANIE MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE..

ROZLUŹNIANIE MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE..

ROZLUŹNIANIE MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWE.. 1550 650 FitNow - treningi personalne

Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe to technika rozciągania, w której sprzęt taki jak roller piankowy używany jest w celu zastosowania ucisku na napięte mięśnie, by spowodować ich rozluźnienie.
Z czasem rozluźnianie mięśniowo-powięziowe będzie miało świetne działanie korekcyjne na brak równowagi w mięśniach, prowadzący do problemów z postawą i zwiększający predyspozycje do odnoszenia urazów. Ponieważ nadaktywne (napięte) mięśnie są przyczyną błędnej postawy, stosowanie rozluźniania mięśniowo-powięziowego w problematycznych rejonach, z czasem pozwoli ciału powrócić do naturalnej postawy. Regularne stosowanie rozluźniania dodatkowo rozdziela przylegające tkanki (tkanka bliznowata) w poszczególnych mięśniach i pomiędzy nimi, co zwiększa jakość ruchu i redukuje ból.

Zalety i sposoby używania rollera piankowego… Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe jest tanie, proste i bardzo korzystane dla większości osób ćwiczących. To coś w rodzaju głębokiego masażu tkanek za pomocą jedynie rollera piankowego lub innego narzędzia oraz ciężaru własnego ciała. Jeśli używasz rollera piankowego, po prostu umieść go na podłodze i połóż się na nim, tak by znalazł się pod mięśniami, które chcesz rozluźnić.
Powoli turlaj go pod docelowym mięśniem, aż znajdziesz najbardziej wrażliwy punkt, rozluźnij się i turlaj powoli w tą i z powrotem, by poczuć jak uwalnia się napięcie. Dochodzi do tego zwykle w czasie od 30 sekund do kilku minut w przypadku bardzo napiętych mięśni.

Kluczowe miejsca, na których powinieneś się skupić korzystając z rollera piankowego;
Łydki, Mięśnie dwugłowe ud, Pośladki, Pasmo biodrowo-piszczelowe, Mięśnie czworogłowe ud, Przywodziciele bioder, Zginacze bioder, Mięśnie szerokie grzbietu, Mięśnie równoległoboczne, Tricepsy..

W jaki sposób wykonywać uwalnianie mięśniowo-powięziowe, by rozluźnić mięśnie ? Mięśnie przyczepione są do kości za pomocą powięzi, czyli twardych pasków z tkanki łącznej. W powięziach znajdują się specjalne receptory sensoryczne, nazywane organami ścięgnistymi Golgiego. Wyczuwają one napięcie w mięśniach, a gdy zostanie wykryte nadmierne napięcie lub stymulacja, wysyłają one sygnał do mięśni, które rozluźniają się, uwalniając się od napięcia i wydłużając się. Nazywa się to inhibicją autogeniczną, co oznacza, że mięsień otrzymuje sygnał ze swojego wnętrza.
Organy ścięgniste Golgiego potrzebują około 30 minut stymulacji, by przejść przez proces inhibicji autogenicznej i spowodować rozluźnienie mięśni. Dlatego powinieneś rolować każdy mięsień minimalnie przez 30 minut, by rozluźnianie mięśniowo-powięziowe zaczęło działać. Jeśli dany mięsień jest dość mocno napięty, roluj go przez 1 do 2 minut, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym.
Gdy dodasz rozluźnianie do swojego programu treningowego, zauważysz, że twoje mięśnie będą mniej napięte na swoim podstawowym poziomie, co oznacza, że nie będziesz już musiał poświęcać tyle czasu na rolling.