TRÓJBÓJ SIŁOWY VERSUS KULTURYSTYKA…

TRÓJBÓJ SIŁOWY VERSUS KULTURYSTYKA…

TRÓJBÓJ SIŁOWY VERSUS KULTURYSTYKA… 300 455 FitNow - treningi personalne

Oto proste krótkie definicje: Kulturystyka – sport, gdzie głównym celem jest estetyka i dążenie do tego, by wyglądać muskularnie i posiadać idealnie wyrzeźbione ciało. Konkurenci oceniani są wg kryterium najlepszego wyglądu.
Tróbój siłowy (podnoszenie ciężarów) –
sport, w którym celem jest podniesienie jak największej wagi w jednej z trzech konkurencji; wyciskanie leżąc, martwy ciąg i przysiad ze sztangą. Konkurenci oceniani są wg kryterium podniesionej wagi.
Innym sposobem na ich rozróżnienie jest to, że kulturyści występują na scenie w obcisłych slipkach ze sztuczną opalenizną i olejkiem na całym ciele, a trójboiści to hardcorowcy, golą głowy i czasem mają pokaźne brzuchy. Lecz spójrzmy głębiej…

Różnice w ćwiczeniach…Można by pomyśleć, że te dwa sporty są podobne, bo oba opierają się na podnoszeniu ciężarów, prawda? Cóż, różnice w doborze ćwiczeń są prawdopodobnie pierwszą i podstawową różnicą jaką można zauważyć.
Kulturyści zazwyczaj wykonują szeroką gamę ćwiczeń na każdą część ciała, aby zbudować jak największe i imponujące mięśnie. Przykładowo w dniu treningu na klatkę, mogą wyciskać na klatkę na ławce płaskiej, na ławce skośnej, potem rozpiętki i dodatkowo seria na maszynie, lub coś podobnego.
Ciężarowcy natomiast trzymają się raczej podstaw, czyli przysiadów, martwego ciągu i wyciskania na klatkę – inne ćwiczenia wykorzystują jedynie jako dodatkowe, dzięki którym mogą lepiej wykonywać te podstawowe. Czasem także wykonują ćwiczenia podstawowe w różnych odmianach, np. przysiady na pudło z zatrzymaniem w dolnej pozycji, by zwiększyc swoją wydajność w przysiadzie.

Filozofie treningowe…Dla kulturystów, w treningu ważne jest przede wszystkim budowanie masy mięśniowej. Szukają ćwiczeń, które stymulują wzrost mięśni i metabolizm, by pozbyć się tłuszczu, by mięśnie były nie tylko duże i wyrzeźbione, ale także widoczne pod skórą bardzo wyraźnie.
Dla ciężarowców, trening nastawiony jest na maksymalne obciążenie, które mogą unieść. Jak stać się silniejszym… Jak poprawić moją technikę… Jak unieść więcej niż ten facet obok mnie…